niedziela, 24 października 2010

Blog o pasji pięknych wnętrz i projektowaniu mebli ;)

Witajcie na blogu na, którym podzielę się z wami najlepszymi aranżacjami wnętrz i projektami mebli jakie można znaleźć w internecie. Świat jest pełen pięknych inspiracji, praktycznego piękna, które możesz przy odrobinie zamiłowania przenieść do swojego  mieszkania, firmy lub lokalu użytkowego.


Skupimy się na pięknie

Rzeczy jakie nas otaczają mają niewątpliwie na nas i nasze postępowanie, a także samopoczucie niebagatelny wpływ. Dlatego projektując mieszkanie, mebel czy wnętrze knajpy należy pamiętać o tym jak jego wystrój i aranżacja szczegółów wpłynie na odbiór osób w nich przebywających a tym bardziej pracujących. Już dawno udowodniono, że piękne wnętrza i estetyczne akcesoria jakimi posługujemy się pracując sprawiają, że nasza efektywność i kreatywność wzrasta.


Nie zapominajmy o użyteczności

Często przyjmuje się, że estetyka i użyteczność, to dwie zupełnie oddzielne sprawy, które w dodatku stoją ze sobą w sprzeczności. Wiele badań pokazuje, że estetyka i ergonomia są jak dwie strony jednej monety i jeśli występują razem, ich pozytywny efekt tylko się potęguje. W dobrym projekcie przemyślana funkcjonalność i piękna kreacja powinny iść ze sobą w parze. Co więcej pewien kompromis ergonomii względem estetyki może doprowadzić do postrzegalnego wzrostu użyteczności...

Ciekawostka:

Na początku lat 90-tych japońscy badacze, Masaaki Kurosu i Kaori Kashimura, przetestowali różnice w użyteczności dwóch projektów bankomatów, które były identyczne pod względem funkcjonalności, a różniły się jedynie atrakcyjnością graficznego interfejsu użytkownika – jeden z nich był atrakcyjny, drugi nie. Eksperyment wykazał, że atrakcyjny, ładny wizualnie interfejs był postrzegany przez ludzi jako łatwiejszy w użyciu. Noam Tractinsky, izraelski naukowiec, sceptycznie nastawiony wobec japońskich odkryć, postanowił powtórzyć to badanie w Izraelu. “Japońska kultura słynie z przywiązania do estetyki, ale Żydzi są skupieni na funkcjonalności, nie dbają zbyt mocno o piękno” - sądził. Replikacja eksperyment ku jego zdumieniu wykazała korelację postrzeganej użyteczności z estetyką, która była jeszcze silniejsza niż w Japonii. Chociaż korzystanie z bardziej atrakcyjnego interfejsu nie powodowało, że zadania rzeczywiście były wykonywane szybciej i sprawniej, to w subiektywnym odbiorze użytkowników ładniejszy interfejs był wygodniejszy i bardziej ergonomiczny. Jak opisał to zjawisko Donald Norman: świeżo umyty i wywoskowany samochód prowadzi się lepiej i jeździ szybciej ;)

A na końcu liczy się ... cena ;)

Niestety nie wszystkich stać na najlepsze i wyszukane surowce celem wykonania wnętrz i mebli jakie znajdą się w mieszkaniu. Dlatego będziemy szukać również inspiracji i porad skupionych na tanich wersjach ciekawych koncepcji projektowych i dizajnerskich. Do zobaczenia niebawem!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz